Élősködők a lakásban – hogyan védekezzünk ellenük?
Miután megtudtad, hogy a lakásod tele van mindenféle nemkívánatos élősködővel, és gyakorlatilag bárhová nézel, mindenhol ott lapulnak láthatatlanul – bizonyára érdekelni fog, mégis hogyan lehetne tenni valamit ez ellen, azaz hogyan lehetne visszahódítani békés otthonodat a kéretlen betolakodóktól. Természetesen, mint mindenre, erre is van megoldás, méghozzá nem is feltétlenül az, hogy kihívod a kártevőirtókat. Mégis, mik lehetnek ezek? Máris megosztjuk veled.
Élősködők a lakásban – tizedeljük meg a poratkákat!
Ahogyan korábban már elárultuk, a poratkák az összes helyiség közül talán a hálószobát kedvelik leginkább. Nos, a legadekvátabb védekezés ellenük, talán nem fogsz meglepődni, ha azt mondom: a házimunka, azaz a napi rutin alkalmazása. Ezekre gondolunk konkrétan:
- ugyebár a pizsamád izzadsága a poratkák egyik kedvenc itala – éppen ezért érdemes az átlagnál kicsit gyakrabban – olyan háromnaponta cserélni, had tikkadjanak…
- hasonló a helyzet a párnákkal is: mosd minél gyakrabban, hogy megszabadulj a poratkáktól!
- matrac: a porszívó kifejezetten hatékonyan tizedeli meg a kis kártevőket.
No de mi a helyzet az ágyneművel? Az ő esetükben két, a fenti hagyományosabb módszerekkel szemben kissé alternatívabb tippünk van, ugyanis:
- a napfény – a vámpírokhoz hasonlatosan – a poratkák egyik esküdt ellensége: használd ki ezt a lehetőséget bátran, és nyaranta fürdőztesd meg a napfényben minél gyakrabban az ágyneműdet!
- a gondos háziasszonyok számára egy kissé furcsának tűnő másik hatékony védekezési forma: felkelés után hagyd minél tovább vetetlenül az ágyadat, ugyanis a szellőzés is segít a poratkák ritkításában.
Élősködők a lakásban – mi a helyzet az ágyi poloskákkal?
Na, a másik meglehetősen undorító szerzet.. Ők a legnagyobb gondot a társasházakban, főleg a panelekben tudják okozni, ugyanis ezekben az épületekben legtöbbször a csatlakozók egyazon fal két oldalán vannak, így a nekik vájt alagutakban kiválóan tudnak közlekedni egyik lakásból a másikba. Így általában az a leghatékonyabb, ha kihívják a kártevőirtót, aki lehetőleg minden lakást bepermetezi, vagy pedig kihelyez némi gél formátumú csalétket az élősködőknek, akik – szép szokás! – egymást is szívesen elfogyasztják, így a méregtől elpusztult társaikat is. Szerencsére mindkét eljárás veszélytelen az emberekre, maximum a házikedvencekre kell vigyázni egy darabig.
Nade! Léteznek ennél izgalmasabb – bár tény, hogy talán némiképpen bonyolultabb és drágább megoldások is:
- mivel az ágyi poloskák nem kedvelik a hideget, a lakás lefagyasztása segíthet az elpusztításukban – Európa nyugati részében ez már egy bevett irtási mód;
- de érdekes, hogy a forró gőz is hatékony lehet ellenük – ha be tudsz szerezni például egy gőzborotvát, mindenképp próbáld ki!
A többi kártevő (hangyák, bolhák, csótányok) ellen leghatékonyabban tényleg úgy tudsz védekezni, ha rendszeresen takarítasz, és tisztán tartod a lakás minden részét.
És a végére még egy hasznos információ:
tudtad-e?
…hogy a tömegszállásokon, mint például egy panzió vagy szálloda, rendeleti előírás az évente kétszeri kártevőirtás? De megelőző jelleggel nem árt minden házban ugyanígy tenni – már persze, ha nem fogadtad meg a fenti jó tanácsainkat.